Январь 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Дек    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Екологічний моніторинг у видобувних регіонах: як використовуються кошти ФОНПС та ренти за користування надрами?

 

 

 

23 та 24 вересня в Чугуївському районі Харківської області експерти ГО «НОВА Енергія» провели тренінг «Особливості збору та поширення інформації щодо результатів екологічного та фінансового моніторингу» для представників громадськості, регіональних неурядових організацій, ініціативних груп, активістів-екологів та ЗМІ.

Як відомо, природоохоронна діяльність у сфері добування нафти та газу регламентується 3-ма основними документами:Постанова ВР України № 188/98-ВР від 5.03.1998 р «Про Основні напрями державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки», Указом Президента України № 454/2011 від 13.04.2011 р.«Про Положення про Державну екологічну інспекцію України» та Указом Президента України № 408/2011 від 06.04.2011 р. (ред. 11.12.12) «Про Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України». Використовуючи положення даних документів, проводиться процедура перевірок та виявлення порушень у діяльності видобувних компаній.

За статистичними даними, у 2015 р. обсяг викидів забруднюючих речовин (без діоксиду вуглецю) в атмосферу від стаціонарних джерел нафтогазовидобувної галузі у Харківській області склав 5241 т, що складає 10% від загальних викидів стаціонарними джерелами, та від підприємств енергетичної галузі – 32279 т, і відповідає 60%. Так які ж інструменти використовує держава для контролю шкідливого впливу на навколишнє природне середовище нафтогазовидобувної галузі та яким чином громади, де відбувається видобуток, можуть впливати на процеси раціонального використання природних ресурсів?

Під час тренінгу «Особливості збору та поширення інформації щодо результатів екологічного та фінансового моніторингу» експерти ГО «НОВА Енергія» навчали учасників ефективним механізмам взаємодії з видобувними компаніями, розповідали про основні принципи проведення екологічного моніторингу, процедури сплати екологічних податків, демонстрували формування та розподіл Фонду охорони навколишнього природного середовища (ФОНПС) на територіальному рівні, аналізували використання коштів ренти, яку сплачують видобувні компаній, для розвитку громад та участі у програмах соціального-економічного регіонального розвитку.

Експерт ГО «НОВА Енергія» Юрій Буц розповів слухачам про екологічні проблеми, пов’язані з діяльністю видобувних компаній, та об’єкти, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Також він висвітив суть і завдання державного екологічного моніторингу, нормативно-правову базу та джерела збору інформації про результати екологічного моніторингу. «Екологічні податки вважаються ефективним інструментом екологічної політики та застосовуються для боротьби із забрудненням навколишнього природного середовища. З точки зору концепції сталого розвитку, використання економічного механізму у природоохоронній діяльності сприяє розвитку інноваційних технологій, змушує забруднювачів використовувати більш екологічно чисті або створювати нові технології», — підкреслив Юрій Буц.

Про проблеми державної системи моніторингу навколишнього природного середовища в Україні розповідала експерт ГО «НОВА Енергія» Ліна Плющакова. «До найбільш значимих недоліків існуючої системи моніторингу можна віднести застаріле обладнання, відсутність механізмів оперативного реагування та автоматизації , а також вільного доступу до достовірної інформації, що принципово унеможливлює та перешкоджає активній участі представників громадськості в процесі прийняття рішень та впливу на екополітику регіонального рівня», — зазначила вона.

Олена Агапова, керівник субгранту ГО «НОВА Енергія», розповіла учасникам тренінгу про стандарти Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ) та систему контролю за використанням коштів, які видобувні компанії сплачують до місцевих бюджетів, можливості їх використання задля покращення стану довкілля та ліквідацію негативних наслідків видобувної діяльності. «Як показав порівняльний аналіз джерел наповнення та структури використання коштів ФОНПС, існують суттєві недоліки у системі формування програм та заходів з покращення стану довкілля. В основному екологічні податки використовуються на заходи з реконструкції очисних споруд, поводження з відходами, благоустрій та об’єкти природно-заповідного фонду, у той час як програм ліквідації наслідків діяльності видобувних галузей та паливно-енергетичного комплексу, покращення стану атмосферного повітря вкрай не вистачає», — зауважила вона.

Про програми регіонального розвитку та механізми участі представників громади в процесах прийняття рішень, а також запровадження ефективних демократичних практик участі громадян під час формування проектів, планів та стратегій місцевого розвитку, інструментів розподілу та використання бюджетних коштів розповів голова Ради ГО «НОВА Енергія» Віталій Филенко.

Експерти також поділилися практичним досвідом проведення моніторингу виконання екологічних програм, аналізу джерел надходження коштів до ФОНПС та напрямків їх використання.

Після відкритої дискусії та підведення підсумків учасникам тренінгу були вручені сертифікати.

Проведення тренінгів «Особливості збору та поширення інформації щодо результатів екологічного та фінансового моніторингу» у Харкові та  Харківській області показали їх доцільність. Учасники тренінгів приймали активну участь у заходах та обговорювали нагальні екологічні та соціальні проблеми видобувних регіонів, а також ідеї стосовно розвитку власних громад та участі у формуванні Програм регіонального розвитку.

Захід проведено в рамках проекту «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-ІІ) впровадження» у частині реалізації компоненту «Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) в Україні». Проект фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізується Інститутом бюджету та соціально-економічних досліджень (ІБСЕД).

Запрошуємо представників Луганської та Донецької областей до участі у наступному тренінгу, який відбудеться 6 жовтня у Краматорську. Актуальна інформація та останні новини проекту розміщується на: