Висвітлення діяльності ГО НОВА Енергія

ОСОБЛИВОСТІ СПЛАТИ РЕНТИ ЗА ВИДОБУТОК ПРИРОДНЬОГО ГАЗУ ПРОТЯГОМ 2022 РОКУ В УКРАЇНІ

Вартість природного газу власного видобутку в Україні завжди була улюбленою темою для політичного популізму та кремлівської пропаганди. Із запровадженням ІПВГ (Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях), прозорість фінансових потоків при видобуванні вуглеводнів суттєво підвищилася. Напередодні та під час повномасштабного вторгнення рф на територію України, відбулася низка неоднозначних законодавчих змін у державній політиці щодо визначення ставки рентної плати та ціни на газ власного видобутку, проте так і не було запроваджено «податок на непередбачуваний надприбуток» (windfall profits tax). В умовах частих змін у підходах до нарахування ренти, місцеві бюджети (обласні, до яких йде 2% ренти та бюджети громад, які отримують 3% ренти) остаточно втратили можливість прогнозувати надходження цього податку та планувати його використання. Відсутність достовірної інформації щодо причин та економічних наслідків таких змін у державній політиці створюють інформаційний вакуум, який неминуче призведе до чергових спроб розколу суспільної думки в Україні з боку місцевих популістів та російської пропаганди.

2022 рік був багатим на законодавчі ініціативи щодо змін порядку нарахування рентної плати. Серед них можна виділити:

  1. Закон України від 15.03.2022 № 2139-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо запровадження диференційованої рентної плати за видобування газу природного». Змінено порядок оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування газу природного.
    1.  01.01.2022 набули чинності норми Закону України від 30 листопада 2021 року № 1914 -ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень». Зокрема, набрали чинності зміни до Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями, далі – ПКУ) стосовно адміністрування Рентної плати.
    1.  Закону України від 12.05.2022 № 2261-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей визначення рентної плати за користування надрами для видобування газу природного на період дії воєнного стану “, яким змінено порядок оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування газу природного. Закон передбачає запровадження спеціального механізму справляння рентної плати за користування надрами для видобування газу природного (далі – Рента) за видобуті, за визначений статтею 257 ПКУ граничний термін, обсяги газу природного (далі – Газ), крім обсягів Газу, що у такому періоді розміщені надрокористувачем у підземному сховищі Газу.
    1.  Закон України від 20.09.2022 № 2606-IX «Про внесення змін до підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування природного газу».
    1. Наприкінці грудня Президент підписав проєкт Закону № 4187 (доопрацьований), який вносить (через три місяці після публікації) зміни до Кодексу про надра, Закону «Про нафту і газ», Земельного Кодексу України, Гірничого закону, «Про регулювання містобудівної діяльності».

В цій публікації ми спробували проаналізувати ці зміни та відслідкувати, як це вплинуло на розміри сплаченої рентної плати.

Дослідження підготовлено авторським колективом ГО «НОВА Енергія» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Вплив війни рф проти України на економічну прозорість газовидобутку». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».