Висвітлення діяльності ГО НОВА Енергія

Результати круглого столу «Гендерні аспекти та ОВД у видобувному секторі» у м. Полтава

Існує стереотип, що енергетичний та видобувний сектор – це сфера діяльності чоловіків. Традиційно ми звикли, що питання видобування корисних копалин та енергетики – це суто чоловічі теми, і там мають працювати чоловіки, заробляти чоловіки і приймати важливі рішення теж мають чоловіки. Україна впроваджує Міжнародний стандарт по забезпеченню прозорості видобувних галузей, і з 2020 року цей стандарт вимагає розкривати інформацію про зайнятість чоловіків та жінок у видобувному секторі.

І дійсно, якщо проаналізувати статистику, то у енергетичній та видобувній сфері України працюють переважно чоловіки, і не лише безпосередньо на виробничих процесах, а й у адміністративних, фінансових та керівних підрозділах.

Тому під час круглого столу 29 січня 2020 року, організованого ГО «НОВА Енергія» у Полтаві, обговорили не зовсім звичайну для видобувної галузі тему – аспекти гендерної рівності, рівні права та доступ для жінок та чоловіків до самореалізації у цій сфері.

У заході взяли участь представники органів влади та місцевого самоврядування, депутати та громадські активісти з видобувних регіонів Полтавської області, працівники видобувних компаній та ЗМІ.

Під час заходу Віталій Филенко, голова ради ГО «НОВА Енергія», розповів учасникам про принципи Міжнародного стандарту Ініціативи прозорості видобувних галузей (Стандарт EITI), що впроваджується в Україні починаючи з 2013 року. Він відзначив, що говорячи про гендерну рівність у видобувному секторі, ми не маємо на увазі те, що жінок потрібно відправляти у забій або на бурову, ми говоримо, що для представників обох полів мають бути забезпечені належні умови праці, рівна оплата праці, та має бути можливість вільно обирати, чим займатися та у якій сфері працювати. Важливо також, щоб і чоловіки, і жінки в рівній мірі долучалися до прийняття рішень щодо того, яким має бути видобуток корисних копалин, як мають розподілятися кошти та податки видобувної галузі, та вирішувати екологічні питання, пов’язані з видобутком. Через донесення достовірної інформації щодо рівня автоматизації, безпеки, ризиків, розподілу заробітної плати між чоловіками та жінками будуть створені рівні можливості для самореалізації кожної людини незалежно від статі.

З 01.01.2006 року в Україні діє Закон «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», що має на меті запобігати дискримінації за ознаками статі у всіх сферах життя, але зміни відбуваються досить повільно.

Громадська активістка Марія Тищенко («ВГО «Поруч») під час свого виступу зазначила, що динаміка чисельності зайнятих у видобувній галузі чоловіків та жінок є неоднорідною, існує розходження в професійному зростанні. Пізніше наголосила: «Жінки найчастіше відповідають на питання стосовно перепон для кар’єрного розвитку, що так звана «скляна стеля», що заважає їх кар’єрному зростанню, є».  Спираючись на статистичні дані, Марія назвала конкретні цифри, що підтверджують явний дисбаланс, але уточнює, що: «Ми захищаємо права не тільки жінок, а й чоловіків також». Ми звикли, що чоловіки – це сильна стать, і відповідно вони можуть терпіти важкі умови праці, незручності та можуть ризикувати. Проте ми живимо у цивілізованому світі, тому як для жінок, так і для чоловіків важливо запроваджувати високі стандарти захисту життя та здоров’я на робочому місці, а ключовим критерієм при виборі працівника на посаду має бути його кваліфікація, а не стать.

У рамках обговорення аспектів гендерної рівності в енергетичній сфері виступ Ганни Кіященко (керівниці ГО «Полтавська Філія Суспільної Служби України») був зосереджений на тому, що на сьогодні існує посадова ієрархія, яка й обумовлює гендерні розриви в оплаті праці. Переважно жіноча частина, порівняно з чоловіками, представлена на низькооплачуваних посадах, тому і заробіток у них є нижчим.

Надалі у ході заходу Ольга Воропай (експерт «ВГО «Поруч»)  підняла питання гендерного бюджетування (ҐОБ). ҐОБ – це застосування комплексного ґендерного підходу в бюджетній політиці та бюджетному процесі на державному й місцевому рівнях, що включає розподіл бюджетних коштів за ґендерним принципом, а також забезпечує посилення прозорості та підконтрольності.

Серед результатів круглого столу можна відмітити знаходження спільних рішень, серед яких – запобігання будь-якій гендерній дискримінації, шляхом подальшого роз’яснення молоді на профорієнтаційних тренінгах, що не існує чіткого розмежування чоловічих/жіночих професій, і тому молодь має право не загострювати увагу на стереотипах, а обирати майбутню професію посилаючись на свої вподобання.

У другій частині круглого столу учасники обговорили важливі питання, що стосуються процедури оцінки впливу на довкілля видобувної галузі та екологічні аспекти, що мають враховуватися місцевими мешканцями під час участі у громадських обговореннях по планованій видобувній діяльності.

 

Захід організовано ГО «НОВА Енергія» та Асоціацією Енерготранспарентність в рамках ініціативи «UAEITI для ефективного управління на місцевому рівні», що реалізується за підтримки уряду Німеччини в рамках проекту «Підтримка впровадження глобальної Ініціативи прозорості видобувних галузей у Вірменії, Грузії, Україні», впроваджений GIZ.

За додатковими питаннями звертайтесь на електронну пошту:

Energiya.nova@gmail.com