Висвітлення діяльності ГО НОВА Енергія

Стратегічна сесія з розвитку Порталу даних видобувної галузі України

05 жовтня 2022 року, командою ГО НОВА Енергія, було проведено онлайн Стратегічну сесії з розвитку Порталу ІПВГ.

Участь у заході прийняло 18 осіб, серед яких майже 40% склали представниці жіночої статі.

До участі в заході долучилися представники профільних підрозділів Міністерства енергетики України, члени Багатосторонньої групи з імплементації ІПВГ, експерти та команда розробників Порталу ІПВГ в Україні.

У ході стратегічної сесії було презентовано та обговорено наступні питання:

Усі стейкхолдери  підкреслили цінність порталу онлайн-звітності ІПВГ, який за поточних обставин в Україні  є єдиним інструментом для збору даних про доходи видобувних галузей. Удосконалення та підтримка порталу є надзвичайно важливою.

Основними доопрацюваннями, які були здійсненні для вдосконалення Порталу за 2021 рік стали:

  • Створення інтерактивні карти
  • Вдосконалення процес подання звітності видобувними компаніями
  • Створення модуль “Спеціальні дозволи та угоди”
  • Створення звіт на основі попереднього періоду
  • Подання форми звіту з нульовими значеннями
  • Додавання пояснення до уточнюючого звіту
  • Створення окремої форми подання Відповідей на Запит щодо участі держави
  • Налаштовання ідентифікації посади та організації користувачів з ЕЦП

Розробниками Порталу ІПВГ було проаналізовано 62 набори даних, що традиційно входять до Звіту ІПВГ в Україні. На їхній основі підготовлено 25 тематичних дашбордів на основі даних Порталу ІПВГ та зовнішніх ресурсів, розроблено та впроваджено додаткові довідники, всі таблиці бази даних та додаткові довідники об’єднані в єдину реляційну модель даних.

Асистент технічної підтримки Псарьов Святослав розповів про найчастіші проблеми з якими стикались користувачі. Більшість питань, що виникали у суб’єтків господарювання вдавалося вирішувати шляхом оперативного доопрацювання функціоналу Порталу ІПВГ, проте значна частина звернень до служби технічної підтримки була викликана проблемами при авторизації на Порталі за допомогою ІСЕІ id.gov.ua, зокрема:

  1. При спробі авторизації на Порталі за допомогою ЕЦП спливають сповіщення про помилки, зокрема, що параметр id_client має невірний формат та ін.
  2. При спробі авторизуватися на Порталі, не завантажується сторінка id.gov.ua
  3. Не зчитуються ЕЦП при спробі підписати звіт
  4. Проблема авторизації на Порталі eiti.gov.ua через електронний підпис керівника-нерезидента, в ПІБ якого відсутнє “по-батькові”
  5. Блокуються спроби накладання підпису особами, що перебувають за межами України.
Для уникнення хибних блокувань, розробники Порталу постійно доопрацьовують перелік правил для файрволу які можна включати/відключати” (с) Псарьов Святослав

За результатами обговорення Вікторія Гнатовська запропонувала, звернутися з листом до Мінцифри, де підняти 2 проблемні питання:

  1. Потреба в реалізації можливості підписання звітності за допомогою ЕЦП з-за кордону, щоб сервіс ідентифікації id gov.ua дозволяв це робити, можливо за окремою заявкою від компаній, або зробити обмеження для певного переліку країн (країни-агресора та її партнерів).
  2. Вирішити проблему з підтягуванням мови браузера (у т.ч. російської) у інтерфейси державних ресурсів

Віталій Филенко, голова ГО «НОВА ЕНЕРГІЯ» коротко доповів про стан виконання завдань Плану дій із забезпечення функціонування Порталу у 2021-2022 роках, акцентувавши увагу на відсутності довготривалих рішень щодо кадрового забезпечення підтримки роботи порталу та проблеми із реалізацією протоколів автоматизованого обміну інформацією з ДПС та Держгеонадра.

Під час заходу, слово взяла Ірина Куропась, консультант з ІПВГ GIZ, та повідомила, що у дослідженні «Можливостей адаптації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях (ІПВГ/EITI) до умов війни в Україні», яке  здійснюється за підтримки Уряду Німеччини через проект «Ефективне управління державними фінансами ІІІ», що реалізується Німецьким Товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ, зазначається,  що Порталу ІПВГ створює передумови для застосування так званого «альтернативного підходу» до підготовки Звіту ІПВГ. Це може не лише скоротити витрати на підготовку Звіту ІПВГ у відношенні з традиційним підходом, але у суттєво підвищити його актуальність для українського суспільства.

Захід проведено ГО «НОВА Енергія» у партнерстві з Міністерством енергетики України, за фінансової підтримки проекту «Ефективне управління державними фінансами III», що реалізується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Уряду Німеччини.