Вплив розкриття інформації на планування розвитку видобувного сектору в умовах воєнного стану.
10 травня 2023 року Міністерство енергетики України спільно з багатосторонньою групою з імплементації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях (БГ ІПВГ) провело онлайн-обговорення «Забезпечення розкриття інформації про видобувну галузь в умовах війни та післявоєнного відновлення» у рамках Тижня Відкритого Уряду.
Другий блок обговорення був зосереджений на впливах розкриття інформації на планування розвитку надрокористування та переробної промисловості.
Розкриття інформації про видобувний сектор в час і після війни має великий потенціал для створення стабільності, забезпечення ефективного управління та прийняття обґрунтованих рішень. Надання актуальної та достовірної інформації про ресурси, потенціал розвитку, інфраструктуру та фінансові аспекти сприяє плануванню дій в умовах обмежених ресурсів та загроз безпеці.

Радниця проекту ” Ефективне державне управління в Україні завдяки цифровим технологіям (GovTech) та прозорості”, GIZ , модератор другого блоку обговорення, Світлана Мізіна виділила наступні ключові завдання перед Міністерством енергетики у післявоєнний період:
- Децентралізація енергосистеми,
- Розвиток малої генерації,
- Інтеграція з ЄС в сфері експорту/імпорту електроенергії,
- Розвиток чистої зеленої енергії,
- Збільшення обсягів видобутку українського газу.
Враховуючи завдання, які стоять перед нами Світлана Мізіна зазначила: “Нам всім дійсно потрібно консолідувати зусилля як органів влади, так і компаній саме для посилення нашої енергетичної стійкості. Але, як вже зазначила Вікторія, компанії звітували через платформу, незважаючи на російську агресію. Користувачі мали змогу продовжувати подавати звітність на порталі, що вчергове, як для мене само показало готовність компанії до прозорості, довіри і діалогу”
Розкриття інформації має важливе значення для наукового прогресу і технологічного розвитку. Публікація результатів наукових досліджень, відкриття нових технологій та обмін досвідом сприяють зростанню знань і забезпечують прискорення розвитку у різних галузях. Доступність і передача інформації стимулюють співпрацю між науковцями, фахівцями та інноваційними компаніями, що сприяє швидшому впровадженню новаторських рішень і розвитку сектору у цілому.
“Той прогрес, який ми досягли як державний орган з точки зору відкритості, я думаю він беззаперечний. Що стосується доступу до геологічної інформації державний геологічний портал наповнюється весь час і даний процес не зупинявся протягом всього періоду. На даний час доступ до наборів даних закритий у зв’язку з воєнним періодом, але робота над ними продовжується“ – відзначив Михайло Камаса, завідувач Сектору взаємодії зі ЗМІ, супроводження ІТ систем та міжнародного співробітництва Державної служби геології та надр України, член БГ ІПВГ.
Артем Петренко, Виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України підбив підсумки впливу розкриття інформації на планування розвитку приватного сектора у видобувній галузі. “Найкраще про діяльність газовидобувників можуть сказати цифри: за два місяці цього року компанії сплатили майже 8 млрд грн ренти за видобуток вуглеводнів, з яких бюджети громад, де здійснюється діяльність, отримали 416 млн грн. Торік, незважаючи на активну фазу війни, нафтогазовидобувний сектор сплатив до бюджетів усіх рівнів 76.9 млрд, місцеві громади отримали 3.8 млрд грн. Загалом, за останні п’ять років в регіони газовидобутку було направлено 12.6 млрд грн ренти від індустрії. Окрім податкових зобов’язань, компанії і далі реалізовують локальні проєкти в територіальних громадах, допомагають армії та вимушеним переселенцям.” – підкреслив він.

Детальні про тези Асоціації можна прочитати на їхній сторінці https://www.facebook.com/artem.s.petrenko/posts/pfbid02wzjohFN8ugZzsqr7sQn7C5EPqenBjA7DffPWfcBJya1gYF2dAPyNjbBfAJFtFc6bl.
Громадськість має право знати про діяльність урядових органів, компаній та інших структур, що впливають на розвиток сектору. Транспарентність стимулює відкрите обговорення, демократичний контроль і залучення громадськості до прийняття важливих рішень. Розкриття інформації надає можливість громадськості активно впливати на процес планування розвитку сектору, сприяючи створенню більш справедливого і ефективного середовища.

Керівниця Відділу використання надр та забезпечення виконання процедур надання спеціальних дозволів та міжнародного співробітництва, Анна Хтема відзначила, що тільки завдяки оперативній діяльності ІПВГ, онлайн платформі, іноземні інвестори мають можливість в законний спосіб показувати свою діяльність, прозорість, відкритість та захищати свої інтереси у видобувному секторі.
Менеджерка з регуляторної політики ДТЕК Нафтогаз Юлія Боржемська у своєму виступі зазначила, що звітність ІПВГ може стати драйвером розвитку звітності в Україні не лише для енергетики, а й для інших галузей економіки. Це динамічний інструмент, який постійно доповнюється та вдосконалюється. Крім того, звіти ІПВГ – об’єктивне і повне джерело інформації про галузь для інвесторів, які хочуть працювати у видобувній галузі. Однак, прозорість галузі має передбачати не тільки прозорість діяльності видобувних компаній, а й прозорість держави в частині використання податків, одержаних від видобувної галузі, прозорість освоєння коштів громадами та допомогу одне одному, аби ставати ефективнішими.
“Ми чекаємо на розширення звіту в частині енергоефективності. Я думаю, що це дуже такий суттєвий крок вперед. Прозорість дійсно стане для компанії певним захистом, тому що прозорість це репутація, і це майданчик для діалогу з громадами і державою. На жаль, під час війни дещо бракує цього діалогу , але зараз ми бачимо, що ІПВГ це один з таких основних майданчиків, де ми можемо його отримати.” – підсумувала Менеджерка з регуляторної політики ДТЕК Нафтогаз.
У підсумку, вплив розкриття інформації на планування розвитку сектору є суттєвим. Представники видобувних компаній продовжують наголошувати на необхідності активного діалогу між владою та надрокористувачами. При цьому майданчик ІПВГ, наразі, залишається чи не єдиною можливістю для такої комунікації. Це сприяє зростанню прозорості, ефективності і демократії в процесі прийняття рішень. Надання доступу до інформації стимулює інноваційну діяльність, розвиток бізнесу та соціального прогресу. Враховуючи цей вплив, важливо розвивати механізми розкриття інформації, забезпечувати її доступність та захищеність, щоб сприяти сталому і збалансованому розвитку сектору і суспільства в цілому.