Висвітлення діяльності ГО НОВА Енергія

Як в Україні долають «кордони» між місцевою молоддю та студентами-ВПО

 

 

 

 

Проблема інтеграції внутрішньо переміщених осіб в Україні не втрачає своєї актуальності навіть попри значну кількість заходів, спрямованих на її «пом’якшення». Особливо повільно процес адаптації спостерігається серед студентів з числа ВПО, адже різка зміна середовища має значний вплив на внутрішній стан молодої людини.

Саме психологічні проблеми виступають головним стресором для будь-якого студента-переселенця, тому команда ВГО «Поруч» взяла на себе відповідальність за покращення захисту прав та інтеграційних процесів студентів-ВПО шляхом реалізації проекту «Громадський супровід інтеграції студентської молоді з числа ВПО і студентів з тимчасово окупованих територій в приймаючі громади Київської, Львівської, Харківської та Херсонською областей».

Одним з найбільш масштабних заходів, організованих в межах проекту, за правом можна вважати п’ятиденний літній табір «Студенти без кордонів», який відбувся в Карпатах у Національному природному парку «Синевир» з 22 по 27 липня 2019 року. До участі було запрошено активну молодь, представників молодіжних і студентських організацій, а також студентів-переселенців, що навчаються в ЗВО чотирьох областей-партнерів проекту. Представникам ГО «Нова Енергія» Самойловій Марині, Шияну Андрію та Романчик Альоні також пощастило взяти участь у зазначеному заході.

В межах табору для молоді були організовані численні тренінги, інтерактивні вправи, тимбілдинги, дискусії, тощо. Так, досвідчені тренери розповіли студентам про:

  1. Основні питання захисту прав людини в Україні;
  2. Участь громадськості у процесі захисту прав людини;
  3. Дискримінацію в сучасних реаліях України та способи протидії;
  4. Інструменти залучення молоді до прийняття рішень;
  5. Найбільш ефективні методики вирішення конфліктних ситуацій;
  6. Особливості побудови плідної командної роботи.

Тут молоді люди не просто теоретично розглянули найбільш актуальні проблеми ВПО, а й дізналися реальні історії з життя студентів-переселенців, які також брали участь у таборі. Саме тому, коли в останній день представники кожної області зібралися разом задля напрацювання регіональної програми сприяння інтеграції, молоді люди мали яскраве й безпомилкове уявлення про фактори, які найбільш сильно заважають інтеграції.

Під час перебування у таборі студенти набули величезну кількість важливих для себе знань та компетенцій. Крім того, організатори подбали про те, щоб відпочинок у таборі був не тільки корисним, а й незабутньо цікавим. За доволі короткий термін, довжиною в 5 днів, молоді люди встигли відвідати найзагадковіше гірське озеро Синевір, унікальне село Колочава у мальовничій долині Межигірського району, оборонну лінію «Арпада», музей лісосплаву, загадковий безіменний водоспад та ще величезну кількість місць, що чарують своєю красою та неповторністю.

 

 

 

 

 

 

 

Командне приготування вечері, презентація регіонів біля ватри, квести, вечірні прогулянки… Цікаво організоване дозвілля допомогло учасникам табору по-справжньому зблизитися і подружитися. І якщо в перший день до табору приїхало 4 команди з різних областей України, то останнього дня з Карпат їхала одна ціла команда однодумців. І це ще раз доводить, що повноцінна інтеграція внутрішньо переміщених осіб – це хоч і складне, але реальне завдання!

Табір відбувся в рамках проекту «Громадський супровід інтеграції студентської молоді з числа ВПО і студентів з тимчасово окупованих територій в приймаючі громади Київської, Львівської, Харківської та Херсонської областей» за підтримки Фонду розвитку демократії Посольства США в Україні.

Проект адмініструє ВГО «ПОРУЧ» (Київ), місцевими регіональними партнерами є БФ «Право і демократія» (Львів), ГО «Нова Енергія» (Харків), Благодійне товариство «Центр суспільних програм» (Херсон).